הרשמה לאתר

לקבלת מידע אודות ארועים, כנסים, הטבות והרשמה מוקדמת במחירים מוזלים הרשמו:
שם מלא:
טלפון:
פקס:
דוא''ל:   

 
 

 
 
דף הביתס מאמרים מקצועייםס דיני בנקאותס מדוע אוהלי המחאה לא מוקמו מול שרי אריסון?

מדוע אוהלי המחאה לא מוקמו מול שרי אריסון?

עו"ד יוסי פפר ועו"ד גלעד נרקיס

לפני מספר ימים פורסמו מסקנות ועדת הריכוזיות שמינה ראש הממשלה לפני זמן רב, עוד בטרם הוקמו מאהלי המחאה הראשונים ברחוב רוטשילד. בין יתר מסקנותיה נקבע כי יש לפרק את הקשר בין הבנקים ובעליהם לבין חברות גדולות אחרות במשק.

כמו כן בימים האחרונים מתפרסמות שוב ושוב דליפות של ועדת טרכטנברג, אותה מינה ראש הממשלה לאחר שהמחאה החברתית פרצה.

מעיון במסקנות ועדת הריכוזיות והן בבלוג שפורסם על ידי ראש הועדה עצמו, בו כתב "על הממשלה להבטיח כללי משחק הוגנים לכלכלת השוק תוך מניעת היווצרותם של חסמי כניסה, ריכוזיות, וכוח מונופוליסטי, וכמו כן כללי העסקה הוגנים לכלל העובדים ושמירה על זכויותיהם הבסיסיות.", מתברר כי אוהלי המחאה לא מוקמו בכלל במקום הנכון.

המחאה הגדולה ביותר היתה צריכה להתרחש מול הבנקים הגדולים, אשר מחזיקים הן בקשרים צולבים עם חברות גדולות במשק והן באמצעות מתן הלוואות לחברות אלו ואחרות, והן כתוצאה מכך שאין כמעט משק בית אחד (שלא לדבר על חברה) אשר יש לו חשבון בנק אחד לפחות.

כל משק בית, ובודאי כל חברה נתון בכל מועד נתון לגחמותיו של הבנק, כתוצאה מכך שאין כיום כל אפשרות לנהל חיים מודרניים ללא פתיחת חשבון בנק, ושלא לדבר על הקמת ותפעול עסק וקבלת הלוואות לצורך כך.

אין כיום כמעט כל תחרות בין הבנקים, ולמעשה ישנם 2-3 בנקים שמחזיקים באחוז ניכר מהמשק במדינת ישראל, ואין לאזרח הפשוט ואף לא לחברות גדולות ומכובדות, כל אפשרות להתנגד לגחמותיו של הבנק או להתמקח עם הבנק על העמלות המושתות עליו. יצוין, כי בניגוד למשרד התקשורת שהביא לידי כך שניתן להתנייד היום בין חברות הסלולר בקלות, הרי שבין בנקים קשה מאוד להתנייד,. לדוגמא - אף בנק לא ישוש שתפתח אצלו חשבון בד בבד עם נטילת ההלוואה הקודמת שלך בבנק הקודם או שיתרת החובה של הבנק הקודם תעבור אליו. לזה מתווסף ענין פיצויי ההיוון שיש לשלם בגין ההלוואה בבנק הקודם, דבר שגם מביא לידי כך שקשה לעזוב את הבנק ללא סגרת כל הקצוות, ותוך עלות גבוהה.

שהרי כל פקיד יכול בכל יום נתון להחליט כי יש להפחית את האשראי באופן מיידי, וזאת באופן חד צדדי או אף פחות מכך – להחליט כי העמלות מועלות בכך וכך אחוזים.

אין לאזרח הקטן כל אפשרות להתנגד כשווה מול הבנק, שהרי כל התנגדות כזו יכולה להביא לכדי העמדת ההלוואה או יתרת האשראי לפרעון מיידי, ניהול משפטים ארוכים מול עורכי הדין של הבנק, תוך שבפרק זמן זה ההליכים המשפטיים מתפרסמים במאגרי המידע ואף בנק לא ייתן לך לפתוח אצלו חשבון, שלא לדבר על אשראי, כדי להמשיך ולהתנהל כבעבר, לפחות עד שתינתן הכרעה משפטית בהתנהלות המשפטית מול הבנק.

מצב דברים זה בו ניהול משפט לוקח זמן רב וכסף (שמן הסתם לא תמיד קיים אם מסגרת האשראי שלך הופסקה והניהול התקין שלך לא עובד כבעבר), ואף מביא לכדי חוסר ודאות, מביא כל עו"ד שמבין ענין להמליץ ללקוח שלו לשכוח מהעוולה שבוצעה כנגדו ולהגיע להסדר כזה או אחר עם הבנק, ובלבד שיוכל להמשיך ולבצע עסקים כבימים ימימה, וכדי שלא יהיה מצורע בקרב הגילדה הבנקאית שלא תתקרב אל מישהו שהעיז להתלונן ולטעון טענות כנגד בנק ומנהל נגדו הליכים משפטיים.

לכן ברור ביותר מדוע בין חברות הסלולר קיימת התניידות גבוהה ביותר, ואילו בין הבנקים לא קיימת כמעט כל התניידות, ומרגע שפתחת חשבון בגיל צבא – רוב הסיכויים שמשיך לנהל את חשבונך באותו בנק עד יום מותך.

ברור הוא כי יש ליתן את הדעת בדבר כשל שוק זה, וברור הוא כי ככל שועדת הריכוזיות וועדת טרכטנברג תביא בסופו של יום לכך שניתן להתנייד בין בנקים וכן לכך שתתקיים תחרות אמיתי בין הבנקים בענין עמלות, ותפקח יותר על פעולות הבנקים, ובזמן אמת (ולא לאחר שהנזק נגרם), כי הציבור בכללותו יחסוך לעצמו אלפי ₪ לחודש, ואף יביא לידי תחרות אמיתי בין הבנקים.

*משרד עוה"ד גלעד נרקיס עוסק בתחום הבנקאות. עו"ד גלעד נרקיס הנו מחברת סדרת הספרים – החובות החלות על הבנקים.